Jak férově napsat negativní recenzi zaměstnavatele poradí Aplikant.cz

Pokud si kladete otázku, jestli při odchodu ze zaměstnání napsat recenzi vašeho zaměstnavatele či nikoli, rozhodně bychom doporučili svou zkušenost poskytnout ostatním. A podle našeho názoru není třeba se zdráhat ani v případě, že musíte dát dohromady částečně či zcela negativní hodnocení.

Hodnotící portál Aplikant.cz nabízí možnost vložení recenze firem bez nutnosti registraci, jedním klikem. Portál patří do úspěšné mediální skupiny 123jobs Media s.r.o..

Co ale třeba je – napsat jej objektivně a férově, což nemusí být při odchodu vůbec snadné.

Jak se k tomu tedy postavit?

Emoce stranou

Odcházíte-li ze zaměstnání za nepřátelské atmosféry, jedná se samozřejmě o nepříjemnou zkušenost a ošemetnou situaci. Nicméně to můžete zpracovat mezi svými blízkými a není potřeba ventilovat veřejně své emoce s tím spojené.

Citově zabarvená hodnocení bývají zkreslená, nejsou příliš nápomocná ostatním a tak trochu vypovídají o vaší nestabilitě. Pište tedy věcně, podle pravdy, nepřibarvujte, ale zhrzenost, vztek, zlost a zklamání nechte raději stranou.

Vynechte některé detaily

Na internetu se určitě nehodí uvádět osobní detaily nebo věci, které vám ostatní sdělili soukromě, s důvěrou ve vaši diskrétnost.

Tyto záležitosti ostatní uchazeče o zaměstnání ani nezajímají, je tedy zbytečné text tímto prodlužovat. Kromě toho, pokud by se ostatní zainteresované osoby dozvěděly o vašem autorství k danému textu, nemuselo by to zpětně být příjemné ani pro vás.

Zmiňujte tedy jen to důležité a držte se věcí, které se skutečně týkají práce a ne osobních životů bývalého šéfa či kolegů.

Myslete na účel

Účelem hodnocení je představit pozici a pracoviště ostatním lidem a případně je varovat před negativními aspekty práce. Myslete tedy na tento účel při psaní a nestane se vám pak, že byste se výrazně odchýlili a sepsali sáhodlouhý román obsahující kompletně celou vaši zkušenost, kde zároveň budou chybět údaje zásadní pro rozhodování vašich nástupců.

Držte se faktů a určitě se nezdráhejte zahrnout i to neveselé, avšak nepřehánějte to s popisy a květnatostí.