Dluhy českých domácností u bank v přesáhly 2,21 bilionu

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V červenci se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta na 1,719 bilionu korun.

“Letní okurková sezona se poněkud projevila i v tempu celkového zadlužení domácností. To platí především pro úvěry na bydlení, silněji ovlivněné výší úrokových sazeb.

Ovšem u spotřebitelských úvěrů vidíme stabilní růst,“ řekl finanční analytik poskytovatele půjček Provident Financial Petr Javůrek.

Potvrzuje se tak podle něj silná poptávka domácností po financování svých potřeb a nenadálých výdajů. „Aktuálně u zákazníků pozorujeme meziročně vyšší poptávku o pětinu,“ dodal.

Zadlužení firem dlouhodobě kolísá. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V červenci jejich objem dosáhl 715 miliard korun, což je 54 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru, uvedla banka.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. V červenci byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 45 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.